«…ώστε όποιος θέλει, να μπορεί»

Ανοιξιάτικο τρίμηνο 2024

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ. Για να δείτε το πρόγραμμα του Ανοιξιάτικου τριμήνου
 (1 Απριλίου - 30 Ιουνίου 2024) πατήστε εδώ 

5 απλά βήματα για να σπουδάσετε στο Θέατρο των Αλλαγών

ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο εγγραφής και παρακολούθησης των μαθημάτων πατήστε εδώ



 

Χειμερινό τρίμηνο 2024

Κατεύθυνση Υποκριτικής και Σκηνοθεσίας

(3 Ιανουαρίου - 26 Μαρτίου 2024)


Διαβάστε όλες τις πληροφορίες εδώ κάτω μετά το πρόγραμμα


Κάντε κλικ στο όνομα του μαθήματος ή του δασκάλου για περισσότερες πληροφορίες.
 

ΔΕΥΤΕΡΑ
 

Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
15.15-17.15 Β Υποκριτική-Τραγούδι-Αυτοσχεδιασμός  Δ. Σαμόλης   Σ
17.30-19.30 Α Φωνητική - Τραγούδι Α.  Αρμάνι       Σ 
17.30-19.30 Β Ορθοφωνία - Υποκριτική (Σαίξπηρ)  Γ. Ανέστη    Σ
17.30-19.30 Α Σωματικό Θέατρο Ι - ΙΙ  Α.  Μηλιαράκη    Σ
19.45-21.45 Α Σωματικό Θέατρο ΙΙΙ - IV  Α.  Μηλιαράκη    Σ 
19.45-21.45 Β Υποκριτική - Αυτοσχεδιασμός   Μ. Γεωργίου  ΣΔ 
19.45-21.45 Γ Ακροάσεις - Casting  Χ. Βασιλόπουλος   Δ
19.45-21.45 Δ Acting H. Gates    ΔΑ
19.45-21.45 Ε  Θεατρική ξιφασκία   Λ. Κούκος  Σ 

 

ΤΡΙΤΗ
 
Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
15.15-17.15 Α Φωνητική - Εκπαίδευση  Β. Αγγελάκης   Δ
15.15-17.15 B Υποκριτική  Ε. Ρευματά    Σ
17.30-19.30 Α Φωνητική - Εκπαίδευση Β. Αγγελάκης   Σ
17.30-19.30 Β Υποκριτική ΙΙ  Κ. Κωνσταντόπουλος.    Σ
17.30-19.30 Δ Improv Comedy  Π. Καλογερόπουλος   Σ
17.30-19.30 Ε Υποκριτική - Σκηνοθεσία Τ. Τζαμαργιάς   Σ
19.45-21.45 Α Ορθοφωνία- Αγωγή του λόγου   Γ. Ανέστη    Σ
19.45-21.45 Β Υποκριτική ΙΙΙ       Κ. Κωνσταντόπουλος.  Σ 
19.45-21.45 Ε Δημιουργική γραφή «Χρύσα Σπηλιώτη» Δ. Φούτσιας    ΣΔ 

ΤΕΤΑΡΤΗ
 
Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
 15.15-17.15 Α Σώμα - Φωνή Λ. Θεοχάρη   Σ
 15.15-17.15 B Υποκριτική Ι-ΙΙ Δ. Καταλειφός   Σ
17.30-19.30 Α Κίνηση - Αυτοσχεδιασμός  Β. Μαραγκάκη      Σ
17.30-19.30 Β  Υποκριτική Ι- ΙΙ  Δ. Καταλειφός   Σ
17.30-19.30 Δ Acting  M. Hunken   ΔΑ
17.30-19.30 Ε Υποκριτική Meisner Ό. Τζωρτζ.    Σ
19.45-21.45 Α  Musical theater Α. Δεληγιάννης   Σ
19.45-21.45 Β Υποκριτική στην κάμερα Ό. Τζωρτζ.    Σ
19.45-21.45 Δ Υποκριτική - Αυτοσχεδιασμός  Ε. Στυλάντερ    Σ
19.45-21.45 Ε Υποκριτική - Aρχιτεκτονικη σώματος & λόγου Χ. Καψούλη   Σ
ΠΕΜΠΤΗ
 
Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
15.15-17.15 Β Υποκριτική - Σκηνοθεσία  Ε. Χρήστου     Σ
17.30-19.30 Α Capoeira - Τεχνικές κίνησης   Μ. Ζησιμοπούλου  Σ
17.30-19.30 Β Τεχνική (Υποκριτική) Ε. Τσολακίδης    ΣΔ
17.30-19.30 Ε Υποκριτική - Σκηνοθεσία Κινηματογράφος - Τηλεόραση  Χ.  Δήμας  Σ
19.45-21.45 Α Τραγούδι - Εκφραστικότητα Α.  Καλτσάς    Σ
19.45-21.45 Β Υποκριτική I (Αρχάριοι) Ε. Τσολακίδης     Σ
19.45-21.45 Γ Acting M. Mihut   ΔΑ
19.45-21.45 Δ Υποκριτική - Aρχιτεκτονικη σώματος & λόγου Χ. Καψούλη    Δ
19.45-21.45 Ε Υποκριτική - Μεταγλώττιση - Σπικάζ  Α. Γκίκας      Σ

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
15.15-17.15 Β Υποκριτική - Σκηνοθεσία  Ν.  Χανιωτάκης   Σ
15.15-17.15 Ε Υποκριτική - Αυτοσχεδιασμός Γ. Χρανιώτης    Σ
17.30-19.30 Α Υποκριτική - Κίνηση  Α. Ψαρρός    Σ
17.30-19.30 Β Υποκριτική - Σκηνές  Β. Χατζοπούλου.  Σ 
17.30-19.30 Ε Αυτοσχεδιασμός  Ε. Τσολακίδης   Σ
19.45-21.45 Α Τραγούδι - Ορθοφωνία  Α. Μποσινάκος  Σ
19.45-21.45 Β Υποκριτική  II (Προχωρημένοι)  Ε. Τσολακίδης    Σ
19.45-21.45 Γ Υποκριτική ΙΙ Κ. Κωνσταντόπουλος.    Δ
19.45-21.45 Ε Υποκριτική - Μονόλογοι  Β. Χατζοπούλου.    Σ

 ΣΑΒΒΑΤΟ

 
Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
13.00-15.00 Α Χορός Γ. Καραμέρου   Σ
14.00-16.00 Γ Πρόγραμμα Εκμάθησης Ελληνικών  
13.00-15.00 Δ Ιστορία Θεάτρου, Τεχνών & Ανθρωπότητας Ι, ΙΙ, ΙΙΙ Ε. Τσολακίδης.  Δ
13.00-15.00  Ε Υποκριτική - Αυτοσχεδιασμός  Β. Μαυρογεωργίου    Σ
16.00-17.00 Β ACToC  
15.15-17.15 Α Υποκριτική    Ν. Αρβανίτης    Σ
15.15-17.15 Ε Devised theater   Σ. Κιναλόπουλος   ΣΔ
17.30-19.30 Α Υποκριτική - Κινησιολογία (Stage combat) Γ. Παπαδόπουλος    Σ
17.30-19.30 Β Υποκριτική - Coaching Θ. Αθερίδης     ΣΔ
17.30-19.30 Γ Εντός Εκτός και Επί τα Αυτά  
17.30-19.30 Ε Υποκριτική (Ψυχόδραμα)  Μ. Αλιφέρη  Σ


ΚΥΡΙΑΚΗ

Ώρα Αίθουσα Μάθημα Δάσκαλος
13.00-15.00 Α Φωνητική - Τραγούδι  Α.  Αρμάνι   Σ
13.00-15.00 Β Υποκριτική - Αρχαίο δράμα  Τ. Λίτινας   Σ
13.00-15.00 Ε Κίνηση για ηθοποιούς   Π. Σταματοπούλου     Σ
15.15-17.15 Β Υποκριτική - Παράσταση  Β. Χατζοπούλου.   Σ
14.00-16.00 Γ Πρόγραμμα Εκμάθησης Ελληνικών  
   19.00-21.00     Δ Υποκριτική (Ψυχόδραμα) Μ. Αλιφέρη      Δ


Εάν γραφτείτε στα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν από την Κυριακή 10 Δεκεμβρίου
 μέχρι και το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου δεν πληρώνετε την εγγραφή σας στη σχολή.




Κανονισμός Λειτουργίας Χειμερινού Τριμήνου με μαθήματα στην Σχολή (Σ), Διαδικτυακά (Δ)  Συνδυαστικά (ΣΔ) και Διαδικτυακά στα Αγγλικά (ΔΑ)


Τα μαθήματα του  Χειμερινού Τριμήνου γίνονται στην σχολή (Σ), από το διαδίκτυο (Δ) ή συνδυαστικά (ΣΔ) Ο κάθε μαθητής-σπουδαστής έχει τη δυνατότητα να διαλέξει αυτός το μάθημα που του ταιριάζει, επιλέγοντας όσα μαθήματα θέλει, ανάλογα με το χρόνο, τις ανάγκες και τις προτιμήσεις του. Το κάθε μάθημα κοστίζει 192 ευρώ και μπορεί να αποπληρωθεί σε τρεις δόσεις των 64 ευρώ η καθεμία.
Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται διακοπή ή αλλαγή μαθήματος.
 
 
Μαθήματα στην σχολή (Σ)
 
Τα μαθήματα που έχουν το σημαδάκι Σ γίνονται μόνο στην σχολή και ισχύει ο τι ισχύει στον γενικό κανονισμό της σχολής. 
                                                        
Μαθήματα από το διαδίκτυο (Δ)
 
Όλοι οι μαθητές που συμμετέχουν στα online μαθήματα θα πρέπει να έχουν προφίλ στο facebook διότι σε όλα τα μαθήματα θα δημιουργηθεί κλειστή μυστική ομάδα ώστε να δίνονται οδηγίες και εργασίες από κει μέσα και θα πρέπει να έχουν πρόσβαση στο messenger στο skype και στο zoom για τις ζωντανές βιντεοκλήσεις που θα γίνονται την ώρα του μαθήματος.
 
Το μάθημα γίνεται κυρίως μέσα από την ομάδα στο FB με αναθέσεις εργασιών και η ζωντανή σύνδεση λειτουργεί επικουρικά για να δοθούν οδηγίες, να λυθούν απορίες κλπ
 
Για την εγγραφή σας στα διαδικτυακά μαθήματα θα πρέπει να μας στείλετε ένα email στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. με τα μαθήματα που σας ενδιαφέρουν και θα περιμένετε την απάντησή μας με οδηγίες.
 
Δεν επιτρέπονται ακροάσεις και extra μάθημα στα online μαθήματα

Όλα τα online μαθήματα μετράνε κανονικά για τον τίτλο σπουδών

 
Μαθήματα συνδυαστικά (ΣΔ)
 
Για τα μαθήματα που γίνονται και στην σχολή και από το διαδίκτυο όσον αφορά στους μαθητές που τα παρακολουθούν από τη σχολή ισχύει ο τι ισχύει για τα μαθήματα που γίνονται μόνο στην σχολή (Σ) και για εκείνους που τα παρακολουθούν από το διαδίκτυο ισχύει ο τι ισχύει για τα μαθήματα από το διαδίκτυο (Δ)

Μαθήματα από το διαδίκτυο στα αγγλικά (ΔΑ)

Ισχύει ο τι ισχύει στα μαθήματα που γίνονται από το διαδίκτυο (Δ) με την μόνη διαφορά ότι τα συγκεκριμένα μαθήματα γίνονται στα αγγλικά.



Για να είναι κάποιος επιμελητής σε ένα μάθημα ή βοηθός σε δύο μαθήματα θα πρέπει να έχει γραφτεί σε ένα μάθημα. Οι μαθητές που ενδιαφέρονται, παρακαλούμε να μας στείλουν μήνυμα  

Η διεύθυνση του Θεάτρου των Αλλαγών διατηρεί το δικαίωμα να απομακρύνει χωρίς καμία αποζημίωση ή άλλη προειδοποίηση, οποιονδήποτε σπουδαστή, εφόσον θεωρεί ότι εμποδίζει με την συμπεριφορά του την εύρυθμη λειτουργία των μαθημάτων και της σχολής γενικότερα. 
 
Η γραμματεία λειτουργεί τις καθημερινές 15.00 - 22.00, Σάββατο 13.00 – 19.30 και Κυριακή 13.00 - 17.30. Εάν μας στέλνετε email με απορίες στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. παρακαλούμε να γράφετε ονοματεπώνυμο και αριθμό τηλεφώνου.

Για κάθε επί πλέον πληροφορία ή διευκρίνιση καλέστε στα 2105246833 και 2105248251 στις ώρες που λειτουργεί η γραμματεία.